Yeminli Tercüme Konusunda Sıkça Sorulanlar

Yeminli Tercüme Konusunda Sıkça Sorulanlar

Yeminli Tercüme Konusunda Sıkça Sorulanlar

Yeminli tercüme nedir (onaylı, yeminli ya da resmi)?
Onay süreci dünya çapında standart bir hale getirilmediği için, yeminli tercüme her ülkede farklı bir anlam ifade etmektedir. Genellikle ise her ülkede bu alanda yetkili kişi/makamlar tarafından onaylanmış profesyonel bir çevirmen tarafından yapılmış resmi olarak kabul gören çeviri anlamına gelir.

→ Bazı örnekler:

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ülkeleri yeminli kavramını kullanmamaktadır. Bununla beraber “onaylı tercüme” ya da “noter onaylı tercüme” temin etmeniz istenebilir. Onaylı tercüme; yapılan tercümenin orijinal versiyonunun aslı gibi olduğunu belirten, çevirmen ya da çeviri bürosu tarafından imzalanmış ve tarih atılmış bir belgeyle (“taahhüt” ya da “doğruluk sertifikası”) verilmiş çeviridir.

Kanada’da ise onaylı tercüme standartlaştırılmış çeviri onay sınavı olan CTTIC’yi (Kanada Tercümanlar, Terminoloji Uzmanları ve Çevirmenler Konseyi) başarıyla geçmiş bir onaylı tercüman ya da Kanada’nın eyaletlerinden birinde kayıtlı profesyonel bir derneğin onaylı bir üyesi olan bir kişi tarafından yapılmış çeviridir. Bu kişi her bir tercümesini onaylı tercüme ve tercüman anlamına gelen TA (“traducteur agréé”) ya da CT (“certified translator”) baş harfleriyle  imzalar.

Avustralya’da yalnızca NAATI (Tercümanlar ve Mütercimler Ulusal Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiş tercümanlar onaylı tercüme yapma yetkisine sahiptir.
Fransa’da "traduction assermentée" (yeminli tercüme) yalnızca mahkeme önünde yemin etmiş (Yüksek Mahkeme ya da Yargıtay) ve söz konusu dil ikilisine tercüme yapmaya yetkili bir yeminli tercüman tarafından yapılır.
İtalya’da ise tercümanlar Tribunal Mahkemesi’ne bizzat giderek bir devlet memuru önünde çevirinin orijinal metne uygunluğunu onaylatmalılardır.

Hangi belgeler için yeminli tercüme gerekmektedir?
Resmi bir kuruluş ya da devlet makamına (üniversite, üst kurullar, kaymakamlık, belediyeler, konsolosluklar vb.) verilecek belgeler için, yani resmi işlemler (oturum veya vatandaşlık başvurusu, vize ve diploma denklik işlemleri vb) için genellikle yeminli tercüme gerekmektedir.

→ Bazı örnekler:

  • noter belgeleri
  • doğum belgesi, evlilik cüzdanı, vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • sözleşmeler, mali tablolar ve raporlar
  • diploma ve transkriptler
  • pasaport

Fiyatlar ve teslim süresi nasıldır?
Ücret ve teslim tarihi tercümanın müsaitliğine, dil çiftine, çevrilecek kısmın büyüklüğüne, talep edilen teslim tarihine bağlıdır.
Ankara dışındaysanız, yeminli tercümelerinizi posta/kargo yoluyla adresinize gönderebiliriz. Lütfen teoride onaylı bir tercümenin yalnızca basılı formatta yasal değeri olduğunu unutmayın. Buna, tercümeye iliştirilmiş imzalanarak ve mühürlenerek gerçekliği doğrulanmış orijinal belge (ya da fotokopisi) de dahildir. Eğer ihtiyacınız olan tek şey e-posta yoluyla dijital kopya ise belgenizi onayladıktan sonra tarayarak size mail olarak ulaştırabiliriz.

Hali hazırda çevrilmiş bir belgeyi onaylamak mümkün müdür?
Çoğu durumda, evet. Uzman çevirmenlerden birine hali hazırda çevrilmiş belgeyi düzelttirilir, sonra da belgenin son hali için onay işlemini tamamlarız.
Kimi zaman bu durum geçerli olmayabilir. Yeminli tercüme, onaylı bir tercüman tarafından baştan sona ve bizzat çevrilmelidir. Bunun nedeni ise hukuki ve cezai sorumluluğun tercümanın üzerinde olmasıdır.

Bir ülkede yapılmış yeminli tercüme diğer tüm ülkeler için geçerli midir?
Yeminli tercüman tarafından yapılmış tercüme çoğunlukla söz konusu ülke genelinde geçerlidir. Fakat yurtdışındaki geçerliliği yalnızca talepte bulunan makamın özel ihtiyaçlarına göre olay bazında değerlendirilebilir. Örneğin, Fransa’da mahkeme önünde yemin etmiş bir tercüman tarafından yapılmış tercüme Avustralya ve Kanada’da da mutlaka geçerli olmak durumunda değildir. Belgenin talepte bulunan yerel makam tarafından kabul edilmesini sağlamak için doğrudan belgenin alıcı ülkesinde yetkili bir çevirmen seçme konusundaki çabamızın sebebi budur.

Çankaya Tercüme, yeminli tercüme hizmetinde önde gelen bir tercüme bürosudur. Size uygun fiyatlarla en nitelikli çevirileri sunuyoruz. Yeminli tercüme hizmetlerimiz konusunda daha fazla bilgi edinebilir veya iletişim formunu doldurarak ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz.

Yeminli çeviri ihtiyaçlarınızı; hızlı

http://sv-edesheim.de/db/kaufen/index.html%3Fp=3125.html

, ekonomik ve güvenilir bir biçimde; bu alanda uzman, deneyimli ve profesyonel yeminli tercüman kadromuz ile karşıladığımızı unutmayınız.

Etiketler: , ,

İletişim Formu